Detoxikace cévního systému

Dnes se spolu zaměříme na cévní systém, protože je pro naše tělo hodně důležitý a během detoxikace jej nejvíce řešíme. Právě díky němu se nejvíce pročišťujeme, pomáhá nám vyčistit toxiny a odpadní látky v těle.

  1. Jak funguje cévní systém a proč je pro tělo důležitý?
  2. Negativní dopady při onemocnění cévního systému.
  3. Doporučení pro detoxikaci krve a jater.
  4. Podpora trávení při detoxikaci cévního systému.

Jak funguje cévní systém a proč je pro tělo důležitý?

Cévní systém, známý taky jako kardiovaskulární, je jedním z nejdůležitějších systémů v těle. Má velice důležitý úkol – transportovat krev, živiny, kyslík a odpadní látky mezi různými částmi těla.

Srdce je centrální pumpou celého cévního systému. Skládá se ze dvou síní a dvou komor. Okysličená krev proudí z levé komory do těla, zatímco odkysličená krev se vrací do pravé síně a proudí do plic, kde se zase okysličí. 

Tepny vedou okysličenou krev od srdce k orgánům a tkáním a mají silné a elastické stěny, které odolávají vysokému tlaku krve. Zato žíly vedou odkysličenou krev zpět do srdce. Mají také tenčí stěny než tepny a často obsahují chlopně, které zabraňují zpětnému toku krve. 

Kapiláry spojují tepny i žíly a umožňují výměnu látek mezi krví a tkáněmi. Jsou drobné a tenké, takže díky tomu můžou kyslík, živiny a odpadní látky snadno procházet jejich stěnami.

Krev se skládá z plazmy, červených krvinek (erytrocyty), bílých krvinek (leukocyty) a krevních destiček (trombocyty). Červené krvinky transportují kyslík, bílé krvinky souvisí s obranyschopností organismu a krevní destičky hrají důležitou roli ve srážení krve. 

Cévní systém je nezbytný pro transport kyslíku a živin, protože bez nich by buňky nemohly správně fungovat – to by vedlo k jejich nezvratnému poškození nebo smrti. Také nám pomáhá odstraňovat odpadní látky, jako je oxid uhličitý a další toxiny, které vznikají během buněčného metabolismu a podporuje imunitní systém, protože přenáší bílé krvinky (leukocyty) a potřebné protilátky, díky nimž naše tělo umí bojovat s infekcemi, záněty, viry či bakteriemi. Také díky tomu, že reguluje průtok krve k povrchu kůže, ochlazuje tělo a udržuje optimální tělesnou teplotu.

Cévní systém nám také pomáhá s detoxikací organismu – díky němu se vyplavují z těla toxiny, odpadní látky a další škodliviny. 

Krev odvádí toxiny a odpadní látky do jater, kde dochází k jejich zpracování, neutralizaci a odstranění. Po zpracování v játrech putují detoxikované látky do ledvin, které je filtrují a vylučují močí.

Negativní dopady při onemocnění cévního systému.

Pokud je cévní systém zanesený odpadními látkami, toxiny nebo nefunguje správně, může dojít k řadě komplikacím. Nejčastějšími může být hypertenze (vysoký krevní tlak), infarkt nebo cévní mozková příhoda. Také se snižuje schopnost přirozené detoxikace, což by vedlo k hromadění toxinů doprovázející bolestí hlavy, únavou, kožními problémy, bolestmi kloubů a další.  

V takovém případě může být organismus náchylnější k různým nemocem, infekcím, chronickým zánětům nebo různým psychickým problémům. 

Doporučení pro detoxikaci krve a jater

Pro správný průběh detoxikace cévního systému je důležité dodržovat několik zásad. Pokuste se jíst pravidelně a častěji menší porce, protože tím udržujete metabolismus aktivní. Zařaďte do svého jídelníčku dostatek vlákniny, protože nejenže pomáhá s detoxikací, ale hlavně podporuje trávení, které je velice důležité. Pro organismus a jeho správné fungování je také důležitý kvalitní spánek.

Níže Vám napíši pár tipů, které potraviny a nápoje jsou vhodné zařadit do jídelníčku, pokud chcete podpořit detoxikaci krve a jater:

Strava:
  1. Citrusové plody, jako jsou limetky, citrony nebo pomeranče, jsou bohaté na vitamín C, který podporuje detoxikaci.
  2. Zelená listová zelenina obsahuje chlorofyl, který pomáhá čistit játra. Ideální jsou špěnát, rukola nebo kapusta. 
  3. Bobulovité ovoce, jako jsou borůvky a maliny.
  4. Brokolice a květák zase pomáhají aktivovat detoxikační enzymy v játrech.
  5. Libové maso a ryby jsou důležité pro regeneraci tkání.
  6. Fazole, čočka, cizrna, oves, quinoa a hnědá rýže jsou bohaté na bílkoviny a vlákninu.
  7. Avokádo obsahuje zdravé tuky a látky, které podporují zdraví jater.
  8. Mandle, vlašské ořechy, chia semínka a další semena a ořechy jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny.
  9. Z koření je nejvíce vhodná kurkuma, která má silné protizánětlivé vlastnosti a podporuje detoxikaci jater. Dále zázvor, který pomáhá při trávení a detoxikaci.
  10. Kysané zelí obsahuje probiotika, která podporují zdravou střevní mikroflóru.
Nápoje:
  1. Dodržení pitného režimu je pro tělo velice důležité. Z pravidla byste měli vypít 35 – 40 ml na každý kilogram vaší hmotnosti, takže svou váhu vynásobíte 35 – 40 ml
  2. Vhodné nápoje jsou obyčejná voda, zelený čaj obsahující antioxidanty, které podporují detoxikaci, pampeliškový čaj, který pomáhá čistit játra a podporuje jejich funkci a v neposlední řadě také čaj z ostropestřce mariánského, který podporuje regeneraci jaterních buněk. 
  3. Čerstvá šťáva z citrónu či limetky s vodou startují metabolismus a detoxikaci.
  4. Zeleninové smoothie se špenátem, jablkem, zázvorem a citrónem dodá tělu potřebné živiny a podporují detoxikaci. 
Doplňky stravy:
  1. Omega-3 mastné kyseliny (pro srdce a cévy)
  2. Koenzym Q10 (pro srdce a cévy)
  3. Vitamín C a E (antioxidanty, chrání cévy)
Podpora trávení při detoxikaci cévního systému

Trávicí trakt je pro organismus velice důležitý, protože i přes něj odchází spoustu odpadních látek, takže bychom na něj neměli zapomínat.

Nejlépe jej podpoříte, když do svého jídelníčku zahrnete potraviny bohaté na vlákninu, které jsme si doporučili výše v tomto článku. Dále jsou vhodné fermentované potraviny, jako jsou například jogurt, kysané zelí a kefír. Z koření jsou vhodné kurkuma a zázvor. 

Z tekutin jsou vhodné čaje mátový, zázvorový nebo heřmánkový a pochopitelně voda.

Trávení můžete podpořit taky doplňky stravy, jako jsou probiotika, která pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru a enzymy na trávení, které mohou pomoci rozkládat potravu a zlepšit trávení.

Doufám, že Vám je článek užitkem a inspiroval Vás při péči o cévní systém. 

Vaše 

You may also like